Skillcable sai aprillis kutse kogema Merkaba Soundhealingu läbiviidavat heliteraapiat. Ilma igasuguse varasema kokkupuuteta, avatud meele ja huviga me sinna ka kohale läksime. Vestlesime ka Merkaba Soundhealingu taga olevate Simo ja Artjomiga heliteraapia teemadel. Mis on heliteraapia? Kelle see on ja miks minna? Kuidas ja miks helid meid mõjutavad? Skillcable jagab ka oma kogemust.

Teie nimi on Merkaba Soundhealing. Mis see “sound healing” siis ikkagi on ning kuidas see inimesi mõjutab?

See on heliteraapia. Eestis on rohkem ka levinud väljend helirännak. Põnev on see, et kuigi väga paljud inimesed ei tea sellest, siis Eestis on üle 50 inimese, kes viivad heliteraapiaid läbi. Seda on tegelikult tohutult palju.

Helidel on hästi tugev toime. Nii inimese kehale, mõttele kui üldse kogu energia süsteemile. Heli läheb sügavale raku tasandile, kus ta hakkab probleemi lahendama või toob selle esile. Inimesel tekivad kas tundmused või nägemused, et okei, seal peaks midagi muutma. Selle järgi saab inimene oma elu korrigeerida.   

Te viite läbi erinevaid kontserte, heliteraapiat. Teie kontserdid on tihti kindlale teemale pühendatud. Näiteks ümbersünd, unistuste radadel või loomine. Kuidas saab inimene tänu heliteraapiale just antud teema suunas liikuda?

Selle ürituste teemadega on ka see, et nimed tulevad hästi spontaanselt. Me ei vaeva pead selle mõttega, et mis see alapealkiri võiks olla. Tuleb lihtsalt mingi tunne, et oh võiks teha sellise temaatikaga rännaku. Kuidas me viime inimese sinna? Simo on hästi hea rääkija. Ta räägib sellest, mida me teeme ja mis on selle rännaku suund. Temaatika sünnib kohapeal.

Helidel on ka selline parapsühholoogiline mõju. Nad jäävad meie ala- või siis üliteadvusesse hakates seeläbi meie tavateadvuses looma mingit programmi. Näiteks ka sõnad, mida väljendame. Me loome läbi nende elus mingit tähendust. Kui mõtled mingit mõtet, näiteks, et oskan lennata, siis mingi hetk võib endal see tunne ka tekkida. Lendamine on muidugi natuke ekstreemne näide.

Helidega saab anda inimeste sisse programmi või mõtte, mis aitab tal oma elus midagi luua. Teda saab inspireerida ning anda talle meelekindlust, et ta suudab midagi teha. Ma muidugi ei soovitaks siinkohal keskenduda materjaalsuse loomisele nagu maja või auto saamine. Mõtleme pigem elus sind aitavaid ja jätkusuutlikke asju. Kui siis ainult väga roheline auto, mis on jätkusuutlik. 🙂 


Osalesime ka ise ühel teie heliteraapial või siis teisisõnu helirännakul. Selle kontserti teemaks oli “Unistuste radadel”. Selle ajal oli üks selline osa, kus te meelega mängisite erinevalt, rütmist mööda. Mirelli ja Geriti jaoks oli see midagi väga teistsugust ning tekitas veidraid emotsioone. Pigem tõmbas sellest rahulikust rännakust välja ja ei olnud nii nauditav. Marika jaoks, kes tegeleb ka ise muusikaga, oli see just lahe kogemus. Muusika peaks nagu justkui alati rütmis olema ning see oli selline kastist väljas lähenemine. Muusika ei peagi alati kuskile reeglitesse mahtuma. Küsiks, et mis oli teie jaoks selle osa eesmärk?

Sellel tegelikult ei olnudki mingit eelnevalt seotud eesmärki. Tavaliselt on nii, et kui me teeme meditatiivset kontserti, siis me kunagi ei mõtle, mida me teeme. See kõik sünnib kohapeal olemasolevas energias. Vahepeal lähed ise ka nii transsi, et ei pane lööke tähele või seda, mida kõrval olev inimene mängib. Sellest ka tuleb tegelikult energia, mis on võimas. Üks muusikaliste teadmistega inimene, ütles meile tagasisidena, et tema ei ole ennem sellist helistikku kuulnudki. Heliteraapia selline vorm tegelikult lõhubki need kastid ära.            

Kas te mängitegi lihtsalt nii, kuidas siin hetkes tunnete, või on teil ka ikka mingid kindlad tehnikad?

Tegelikult tehnika on ka olemas. Tehnika, nagu iga teise asja puhul, tuleb algul omaks võtta ja ära õppida. Seejärel saab hakata seda ümber mängima. Kontsert on ikkagi teatud moodi üles ehitatud. Sellel on omad rütmid, pillid, mida mängida ja aeg, kunas neid mängida ning samuti, kunas mängida vaiksemaid helisid ja kunas kõvemaid. Kontserti ajal võib see kõik ka muutuda. Tuleb aru saada, kuidas see dünaamika toimib. Igat inimest ei laseks näiteks gongi mängima. Võib juhtuda, et need helid teevad inimesed hoopis tükkideks. Näiteks ka see, et mängime rütmist välja, see teeb inimesed ja oleku tükkideks. Peale seda on tähtis, et me viiks nad jälle kokku tagasi. See on kõige tähtsam osa selle juures, et inimene läheks tervikuna minema. Seepärast toome ka peale rännakut inimesi lausetega tagasi ja laseme tal ka neid lausuda. 

Kuidas te leidsite oma tee heliteraapia läbiviimise juurde? Kas te olete seda kuskil ka õppinud?             

Simo: Peale keskkooli lõppu läksin ma mingiks ajaks rändama. Hakkasin tegelema ökokogukondade ja muu sarnasega. Ühel korral hakkas silma kuultus, et toimub “Ava oma süda” töötuba. Mõtlesin, et oh pean sinna minema. Seal olid ka gongid ja kristallkausid. Ma mõtlesin, et wow see on kõige lahedam asi, mida ma teinud olen. Ma ei teadnud enne, et sellised helid on olemas. Peale seda ma õppisin seal. Mind õpetasid Alicija ja Richard Eilijakas.

Peale seda olen veel Inglismaal käinud õppimas, aga sellega ma ei jäänud rahule. Pigem nagu õppisin seal, kuidas mitte teha. Mõned aastad tagasi oli Riias selline gongimesiter nagu Don Conreaux, 90 aastane vana mees, kes käib ringi ja mängib gongi. Käisin ka seal ära.

Artjom: Ma olen tegelikult muusikaga üle 10 aasta tegelenud. See suund oli ainult veidike teistsugune. Ma tegin raskemat elektroonilist muusikat. Üle-eelmisel aastal hakkas vaikselt tekkima huvi sellise psühhedeelse ja elava muusika vastu. Sellel on hästi mõnus dünaamika ja helid hingavad. Hakkasin vaikselt seda maailma avastama, kuulasin neid helisid ja proovisin ise teha. Eelmise aasta aprillis jätsin ma oma Hardstyle karjääri päeva pealt pooleli. Andsin oma pooliku albumi inimestele tasuta ära ja kirjutasin pika kirja, miks ma seda tegin. Peale seda hakkasin rohkem süvenema orgaanilise muusika spektritesse. Detsembris ristusid meie teed Simoga. See juhtus ühe meeste rännaku ajal, kus me jämmisime ja rääkisime juttu. Järgmine päev nägin, et Simo otsib tiimi kaasloojat. Kõik on sünkroonis!  Heliteraapiaga ei olnud mul enne kogemusi. Hakkasin seda Simoga alles tegema. See maailm on meie sees olemas, see tuleb lihtsalt taasavastada.

Teil on siin palju erinevaid huvitavaid instrumente. Kust neid üldse endale soetada saab?

Need on kuidagi aja jooksul kokku ostetud. Kristallkausse tehakse näiteks USA-s ja Hiinas. Gonge tehakse näiteks Šveitsis ja Poolas. Osta saab neid asju ikka siit Baltikumist. Kuidagi jõuavad need asjad meieni, et keegi helistab ja pakub ning kui on vaba raha, siis ikka soetame ka. Viimati ostsimegi suure gongi.

Kristallkausid ja gong

Kas te tunnete, et heliteraapia kontsertide läbiviimine avaldab teile ka igapäevaselt mingisugust mõju? Ma mõtlen, et neid on ju päris palju ning siin käib ka palju erinevaid inimesi, erinevaid energiaid.

Artjom: Kindlasti avaldab. Sellessuhtes, et see on ju hästi suur energeetiline töö, mida me teeme. Peentasandil. Helid iseenesest aga puhastavad kõike väga tugevalt. Ka endal võivad laulmise ajal tekkida erinevad protsessid ning saad aru, et mingite asjadega pead tegelema. Mingil määral on see kõik huvitav peeglite mäng. Need inimesed, kes siin käivad, on mingil määral sinu peegeldus.

Simo: Ma panen tähele, et kui mul on vaja neli päeva järjest mängida, siis see surub protsessi sinus käima. Tulevad erinevad sundmõtted esile, mis on kuskil sinu alateadvuses peidus ja seal vaikselt arenevad. Siis ma satun nende meelevalda ja sealt on vaja välja tulla. Pikalt ja palju mängida, siis lähevad need väga intensiivseks. Mis mõju see aga pikas perspektiivis avaldab on see, et nad viivad su suure ja sügava empaatiani kõige elava ja olemasoleva vastu.

Artjom: Helidel on hästi suur võime äratada üles see magav tegelane sinu sees. Päris paljudel inimestel, kes on käinud üle ühe korra, on tekkinud ühendus iseendaga. Tänu sellele hakkavad nende elus ülisuured muutused toimuma. Puhastumine ja kõik see.                                      

On erinevaid meetodeid, kuidas inimesi rohkem oma alateadvusesse viia või sellega siis ühendust leida. Minul näiteks on tavaliselt vaikuses väga raske lasta oma mõtetel minna ja proovida olla hetkes. Heliteraapia puhul see polnud keeruline. Helid aitasid kergelt sind rännakule viia. Miks helid mind nii võisid aidata?

Näiteks, võtame meie kasutatud kristall-helikausid ja gongid. Nad käituvad tegelikult kui binauraal sagedused, mis tasakaalustavad paremat ja vasakut ajupoolkera. Nad tekitavadki tervikut.

Open mic – mida soovitaksite lugejatega jagada?

Artjom: Inimestele aga soovitame aktsepteerimist. Me kõik ilmselt võitleme sellega, et tänapäeva ühiskonnas on raske olla sina. Ära võrdle end pidevalt ümbritsevaga. Aktsepteerimine on teekond.

Simo: Soovitan olla looduses. Olla paljajalu. Olla mere ääres. Kui tuju on halb siis kohe loodusesse!

Me oleme osa loodusest, me olemegi loodus. Seal olles suudad sa olla hetkes ja mitte mõelda, vaid lihtsalt olla. See on võimas.

Meil on varsti valmimas ka koduleht kuhu tuleb näiteks meediarubriik. Soovimegi sinna luua erinevaid meditatiivseid lugusid. Tahame tõsta inimeste kollektiivset teadvust ja sagedust.

Elokesa Retriit 2019

Me sooviks natuke ka jagada midagi ühe üritusega seoses. Meil on juulis tulemas Elokesa Retriit Võrumaal nõiariigis. Teeme seal erinevaid rännakuid, ekstaatilist tantsu ja erinevaid töötubasid. Hästi voolav ja loominguline aeg iseendale. Olete oodatud 🙂 !

Skillcable jagab oma heliteraapia kogemust

Marika: Olen muusikaga tegelenud terve oma elu, kuid sarnastele helidele pole kunagi pööranud piisavalt tähelepanu. Olin positiivselt üllatunud, kuidas see heliteraapia mind mõjutas. Helid aitasid kaasa hingamisele, lõõgastumisele ning viisid sinna, kus tundin absoluutset harmooniat ning armastust antud hetke vastu. Raske on seda korralikult sõnadesse panna… Minu arvates on see üks parimaid viise võtta aega maha, nautida hetke ning tunda sidet iseendaga. Eriti soovitan seda kiire elutempoga inimestele!

Gerit: Minu heliteraapia kogemus oli parem, kui oodata oskasin. Seal ruumis, kõikide nende inimeste vahel, oli üllatavalt mugav ja rahulik. Kui keskendumise paika sain ja helidega mängima hakati, siis tundsin, kuidas hingamine oli heliga üks, mina olin heliga üks. Seda kogemust on raske sõnadesse panna.

Mirell: Aja mahavõtmine on minu elus üks kõige suuremaid väljakutseid. Laveerides mitme töö ja hobide vahelt tegelikult hinge jaoks aega ei jää ning tekib pidev sisemine rahutus. Heliteraapia kestis 2h ja see aeg möödus nii kiirelt. Mu mõtted puhkasid, kuid samas tulid esile minu jaoks probleemsed kohad, mida võibolla olin üritanud natuke jalaga vaiba alla lükata. Kogesin ühtsus tunnet ja ootamatut sisemist jõudu. Peale seanssi valdas mind täiesti üllatav rahu. Ma arvan, et minu sees ei olnud ammu nii vaikne olnud. 

Merkaba Soundhealing portfoolio

Merkaba Soundhealing on liitunud ka Skillcable platvormiga. Leiad tema portfooliost infot nende tegemiste kohta ja ka lingid nende sotsiaalmeediale.

Loe ka varasemaid postitusi

Inimesed platformil
Mirell

Bourbon Sugar trummar Kaupo Saar

Kaupo Saar on tuntud Eesti bändi Bourbon Sugar trummar, kuid see ei ole ainuke asi, millega see meest tegeleb! Lisaks jaksab ta veel olla õpetaja rollis ja on ka Nike treener. Skillcable istus Kaupoga maha, et uurida, milline on olnud tema teekond muusikuna, milline muusik üldse Kaupo on ning millega lisaks ta veel tegeleb. 

Read More »
Inimesed platformil
Mirell

Heliteraapia Merkaba Soundhealing’uga – hingele pai!

Skillcable sai aprillis kutse kogema Merkaba Soundhealingu läbiviidavat heliteraapiat. Ilma igasuguse varasema kokkupuuteta, avatud meele ja huviga me sinna ka kohale läksime. Vestlesime ka Merkaba Soundhealingu taga olevate Simo ja Artjomiga heliteraapia teemadel. Mis on heliteraapia? Kelle see on ja miks minna? Kuidas ja miks helid meid mõjutavad?

Read More »
Uudised
Mirell

MELT Innovatsioonifoorum 2019

Foto: Martin Dremljuga 9.aprill 2019 leidis Kultuurikatlas aset MELT innovatsioonifoorum. Olime Skillcable’t esindamas Showcase alal, kus sai tutvuda erinevate Eesti start-up’idega. Konverentsi läbivaks küsimuseks oli

Read More »